Drevo na výrobu záhradných kadí

Pri zvažovaní nákupu drevenej kade, jacuzzi alebo sauny do záhrady je potrebné venovať osobitnú pozornosť materiálom, z ktorých je zariadenie vyrobené.

Na trhu sú lacné kade vyrobené z obyčajného dreva i exkluzívnejšie modely z Thermwoodu. Je to tepelne modifikované drevo so zvýšenou trvanlivosťou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom v záhrade. Tepelné spracovanie dreva pozostáva z niekoľkých fáz a úsekov, ošetrenie celku trvá až 100 hodín. Počas procesu sa používa para a vysoké teploty. Nepoužívajú sa žiadne toxické látky, vďaka čomu je materiál nielen odolný, ale aj šetrný k životnému prostrediu.

V článku sa dozviete, aký je rozdiel medzi kaďami vyrobenými z obyčajného dreva a z Thermwoodu a akú kaďu si vybrať.

Drevo na výrobu záhradných kadí

Tesnosť drevenej kade

Obyčajné drevo (napr. smrek, borovica, smrekovec) vysychá a zmršťuje sa a kaďa mení svoje rozmery. Potom sa môže stať netesnou.

Počas tepelného spracovania drevo zvyšuje odolnosť voči vplyvu vlhkosti a zlepšuje svoju rozmerovú stabilitu. Kaďa zostáva tesná po mnoho rokov používania, bez ohľadu od poveternostných podmienok.

Montáž záhradnej kade

Bežné kade sa zvyčajne predávajú už zostavené, pretože si často pri výrobe vyžadujú špeciálne nástroje a zariadenia. Je ťažké ich demontovať a znova zložiť.

Kade z tepelne ošetreného dreva sú jednoduché na montáž, všetky materiály sú prefabrikované a dobre pripravené. To zaisťuje jednoduchú montáž a demontáž bez potreby špeciálnych nástrojov.

Drevo na výrobu záhradných kadí

Odolnosť kadí voči podmienkam v záhrade

Bežné drevo neustále uvoľňuje živicu, čo často znečistí oblečenie a zanecháva ťažko odstrániteľné škvrny. V zlých podmienkach sa na kadi môžu objaviť aj huby a plesne.

Drevo po tepelnom spracovaní neobsahuje živicu. Pri technologickom ošetrení sa odstraňuje z dreva vysokými teplotami a vodnou parou. Okrem toho je tepelne ošetrené drevo odolné voči hubám a plesniam. Výborne sa hodí do záhrady.

Drevo na výrobu záhradných kadí

Cena a kvalita drevených kadí

Ceny výrobkov z obyčajného dreva začínajú od niekoľkých stoviek. Bohužiaľ, tieto výrobky sú nedostatočne utesnené, nestabilné a zvyčajne sú vhodné len na krátke časové obdobie.

Vyššia kvalita termálnych kadí sa premieta do vyššej ceny výrobkov a zaručuje používanie po mnoho rokov, čo je následne ekonomicky výhodnejšie riešenie.

Správna voľba sa nám ukazuje sama. Ak si chcete dlhé roky vychutnávať relaxáciu v záhrade v drevenej kadi, vani, jacuzzi alebo saune, vyberte si produkt z termálneho dreva najvyššej kvality.