Dokonaly finsky kupel kupaci sud a finska kupacia kada

Záhradný wellness si v dnešnej dobe môžeme užívať hneď v niekoľkých typoch záhradných kadí. Tie síce vyzerajú podobne, no každý typ je inak konštrukčne navrhnutý a sú veľké rozdiely najmä pri používaní a údržbe danej kade. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé typy fínskych kadí, na ich výhody, nevýhody i možnosti využitia.

Podľa toho, akým spôsobom chceme vodu v kadi ohrievať, si môžeme vybrať:

  • kaďu s pieckou na drevo
  • kaďu s ohrievačom na plynovú bombu
  • kaďu s elektrickým ohrievačom.

Fínska kaďa s pieckou na drevo

Hneď prvou možnosťou, ktorá každému pri fínskej kadi napadne, je kaďa, v ktorej sa voda vykuruje prostredníctvom piecky na drevo. Nezabudnuteľná atmosféra praskajúceho dreva je síce kúzelne romantická, no s prevádzkou takejto kade sa spája aj o niečo viac povinností a dlhšia príprava.

Hneď v úvode je potrebné rátať s hodinou, počas ktorej sa kaďa naplní vodou a piecka rozhoreje na pracovnú teplotu. Keď si odpracujeme približne hodinu, môžeme začať s ohrievaním vody. Voda sa v tomto prípade zohrieva rýchlosťou 10 °C za hodinu.

Relax si teda v kadi môžeme užiť približne o 3-4 hodiny od začiatku príprav. Preto je fínska kaďa s pieckou na drevo skvelým riešením vtedy, ak ju chcete používať len občas, napríklad cez víkendy.

Po kúpeli je potrebné vodu vyliať, pretože sa rýchlo zašpiní. Vodu s teplotou 38 – 40 °C je možné používať dlhšie, ak sa splnia dve požiadavky:

  • chemická dezinfekcia
  • filtrácia vody minimálne 6 hodín počas 24 hodín

S chemickou dezinfekciou by nemal byť problém, tú si napríklad môžete vybrať aj z našej širokej ponuky. Filtráciu vody je možné zabezpečiť dvomi spôsobmi. Buď mobilným filtrom s vynúteným obehom, ktorý predlžuje životnosť vody o niekoľko dní, alebo fibalonovou filtráciou. Kedysi sa používala aj piesková filtrácia. Pri takejto starostlivosti ostáva voda hygienicky čistá a môžeme ju používať až 6-8 týždňov.

Špecifické požiadavky majú ale zimné mesiace. Voda totiž v tomto období a najmä v noci môže vo filtri zamrznúť a poškodiť ho. Pri mínusových teplotách je preto dôležité vypustiť vodu z filtračného zariadenia a s pomocou špeciálnych špuntov zablokovať vstup aj výstup vody z neho.

Kaďa ohrievaná drevom je vhodnou voľbou pre tých, ktorí si doslova užívajú pomalú prípravu a dokonalú atmosféru praskajúceho dreva v piecke. Najlepšie využitie majú takéto kade na chatách, kde sa používajú raz alebo dvakrát mesačne.

Fínska kaďa s plynovým ohrievačom

Na chate a pri zriedkavom používaní sa oplatí aj kaďa s plynovým ohrievačom. V porovnaní s kaďou na drevo ponúka výrazne rýchlejší ohrev vody. Vodu je totiž možné začať nahrievať hneď po naliatí do kade. Rýchlosť ohrevu je tiež o niečo rýchlejšia, a to približne 15 °C v priebehu hodiny. Kaďa je tak pripravená na použitie za dve a pol hodiny.

Postup na dodržanie hygienicky čistej vody je totožný ako v prípade ohrevu na drevo. To znamená spojenie chemickej dezinfekcie a minimálne 6 hodín filtrácie v priebehu 24 hodín. Ak nie je možné splniť tieto podmienky, je nutné meniť vodu po každom použití.

Plynovú fľašu miniete tak za tri relaxačné víkendy. V porovnaní s drevom je to o niečo pohodlnejšie, keďže plynová piecka nepotrebuje pre svoje fungovanie obsluhu, len sa nastaví požadovaná teplota vody.

Fínska kaďa s elektrickým ohrevom

Hoci kaďa s elektrickým ohrevom nie je tým prvým, čo ľudia hľadajú, ide o veľmi komfortné riešenie s nízkymi nákladmi a je vhodná aj do záhrady k rodinnému domu na každodenné používanie. Musí však byť nielen ohrievaná elektricky, ale aj dobre izolovaná.

Kaďa, ktorá má elektrický 3 kW ohrievač a automatický filtračný systém, je schopná vodu nielen ohriať, ale vďaka izolácii a filtrácii ju dokáže udržiavať aj teplú a hygienicky čistú až po dobu 6-8 týždňov.

Nevýhodou kade s elektrickým ohrevom môže byť pomerne dlhé počiatočné nahrievanie vody. Rýchlosť ohrevu je výrazne pomalšia oproti predhádzajúcim typom – 2,5 °C za hodinu. Na digitálnom termostate je možné nastaviť si požadovanú teplotu, avšak po celý čas si v kadi môžeme užívať kúpeľ.

Hoci je tento model vhodný na každodenné používanie a je v podstate kedykoľvek k dispozícii, paradoxne má najnižšie mesačné náklady na udržiavanie stálej teploty. Denné náklady na udržiavanie teploty vody 38 °C sú priemerne 5 kW. V letných mesiacoch je to menej, v zimných, pochopiteľne, viac. Finančne to vyjde len niečo málo cez 1 Euro na deň.

Hygienická čistota vody sa udržiava prostredníctvom automatickej filtrácie, ktorá ju čistí od mechanických nečistôt. Vírusy a baktérie sa zase ničia chemickým spôsobom.

Výber tej najlepšej fínskej kade do záhrady

Ak patríte k fanúšikom wellnesu, tak záhradná kaďa je určite dobrý nápad. Užiť si dokonalý relax v domácom prostredí je totiž na nezaplatenie. Dôležité je však vybrať si takú, ktorá je vhodná práve pre vaše potreby.  Ak sa stále neviete rozhodnúť, kontaktujte nás, radi vám pomôžeme s výberom.