Viete, aký je rozdiel medzi vírivkou, jacuzzi a kaďou a ktorá z týchto možností vám poskytne dokonalý relax?

Súkromie, pohodlie a relax. Kvôli wellnessu sa dnes už nemusíme ani z domu pohnúť. Ak uvažujete aj vy nad zriadením oddychovej zóny vo vlastnej záhrade, určite sa vaše prvé myšlienky rozbehli smerom ku kúpeľu. V tom prípade potrebujete mať čo najlepší prehľad zo sveta víriviek.

Ako si vybrať tú správnu a vôbec, pod akým pomenovaním ju hľadať? Na tieto a mnoho ďalších otázok vám poskytneme odpoveď v nasledujúcich riadkoch.

Záhradná kaďa BEST ELECTRIC & ARCTIC

Vírivka alebo jacuzzi?

Pri hľadaní rozdielov medzi vírivkou a jacuzzi je vhodné nazrieť aj do histórie vzniku týchto zariadení.

Záhradná kaďa SIMPLE Gaz

Vírivka a jej historický pôvod

Pôvodné pomenovanie vírivka odkazovalo na bublajúce žriedla prírodných horúcich prameňov. Kvôli tomu, aby si mohli užiť ich relaxačné účinky, boli kedysi ľudia ochotní cestovať aj veľké vzdialenosti. A to v čase, kedy cestovanie nebolo také rýchle ako dnes. Postupne sa na týchto miestach postavili kúpeľné domy a pridali ďalšie atrakcie, čím sa stali ešte lákavejšími.

O stovky rokov neskôr slov vírivka vďaka príchodu elektriny získalo aj ďalší význam. Nebolo to už len miesto, kde ľudia mohli relaxovať, ale aj zariadenie, ktoré to umožňuje.

Kým však došlo k vynálezu víriviek, tak ako ich poznáme dnes, ľudská kreativita dostávala obrovský priestor. V kalifornských vinárskych oblastiach si v päťdesiatych rokoch minulého storočia napríklad napúšťali po spracovaní hrozna kade horúcou vodou. Tieto nádoby boli často veľmi veľké s kapacitou aj viac ako dvadsať osôb. Obľúbenými boli aj menšie betónové vírivky, ktoré sa umiestňovali do zeme vedľa bazénov. Tie však boli na súkromné použitie dosť drahé.

Kde sa vzala Jacuzzi?

Čoskoro však bratia Jacuzziovci prišli s vynálezom prenosného čerpadla, ktoré dokázalo tlačiť vzduch do vody vo vani. Vďaka tomu sa bežná vaňa mohla zmeniť na vírivú vaňu. Jeden z bratov v roku 1968 tento vynález posunul ešte o kúsok vyššie, keď zabudoval do stien vane trysky. Výsledok, teda vírivú vaňu s integrovanou masážou, si patentovali.

A práve tu sa dostávame k slovu jacuzzi. Tento názov sa síce používa ako všeobecné pomenovanie pre horúce vírivé vane, no v skutočnosti predstavuje aj značku víriviek Jacuzzi. Či už vírivka alebo jacuzzi teda pomenúvajú jedno a to isté. Nezáleží teda na tom, ktorý výraz budete používať.

Záhradná kaďa

Záhradné kade sú štýlovým doplnkom nielen penziónu, ale aj súkromnej chaty či záhrady a vďaka nim si môžeme užívať relax pod nekonečnou oblohou. Základný variant kade využijeme ako vonkajšiu vaňu či malý bazénik. Stačí však pridať vložku ako vo vírivke a získame dokonalý domáci relax.

Záhradné kade ponúkajú viac možností využitia a na rozdiel od bežného bazéna si ich môžeme užívať celoročne. Požadovanú teplotu pritom zabezpečí piecka na drevo, elektrina či plyn.

Aby sa kaďa mohla používať počas celého roka, je nutnosťou dostatočná izolácia. V našej ponuke nájdete fínske kade ScandiSpa ARCTIC so špeciálnou arktickou izoláciou. Na dne a na stenách kade je namontovaný silný izolačný povlak, okrem toho je súčasťou vybavenia aj hrubý vinylový kryt. Vďaka tomu sa udržiava teplota kúpeľa a zariadenie je chránené pred mrazom.

Vaňa rest 2 z Finska

Drevo alebo plast?

Obyčajne sú kúpacie kade vyrobené z dreva, čo pôsobí aj v priestoroch záhrady veľmi prirodzene. Samozrejme súčasťou kade sú aj drevené lavice. Hoci kade z prírodného materiálu oku veľmi lahodia, ich čistenie nemusí byť až taká zábava. Najmä čistenie priestoru pod lavicami nie je veľmi pohodlné.

Aj tento problém však má riešenie. Ak chcete záhradnú kaďu výhradne z dreva, pri kúpe si vyberte takú, ktorej lavice sa dajú samostatne odmontovať. Zjednodušíte si čistenie a zároveň zachováte prirodzený vzhľad.

Čistenie uľahčia aj kade, pod ktorých lavicami nie je žiadna voda. Tie sa logicky vyznačujú aj nižšou kapacitou, takže nepotrebujete toľko energie na ohrev vody.

Priamy kontakt s drevom nemusí vyhovovať každému. Vtedy je vhodným riešením kaďa s plastovou kazetou z akrylu alebo polyetylénu. Tento typ záhradných kadí sa aj porovnateľne lepšie čistí.

Kvalitné termálne drevo

Drevo na výrobu kade významne ovplyvňuje aj jej kvalitu, a to najmä kvôli vonkajším činiteľom, ktorým je kaďa dennodenne vystavená. Mimoriadne odolné je tepelne modifikované drevo. Fínske kade ScandiSpa, ktoré nájdete aj v našej ponuke, sú vyrobené z takto upravenej borovice.

Termálne drevo je odolnejšie voči vlhkosti, hubám a baktériám, má vyššiu rozmerovú stabilitu a výrazne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Kaďa z termálneho dreva tak nielen vyzerá esteticky, ale pýši sa aj dlhou životnosťou.

Kaďa NATURAL Gaz z Thermowood

Možnosti ohrevu pre záhradné kade

Podľa spôsobu ohrevu vody rozdeľujeme aj záhradné kade na niekoľko skupín:

● záhradná kaďa s elektrickým ohrevom

● záhradná kaďa na plyn

● záhradná kaďa s vonkajšou pieckou na drevo

Záhradná kaďa s pieckou na drevo

Pomerne rýchlym spôsobom ohrevu vírivky je piecka na drevo. Ohrev vody trvá 2 – 4 hodiny. Čas sa odvíja od teploty prostredia, vody aj použitého dreva. Na udržiavanie požadovanej teploty stačí občas pridať drevo.

Kaďa s pieckou na drevo je vhodná najmä vtedy, ak máte v pláne ju používať napríklad cez víkendy. Výmena vody je totiž potrebná každé dva dni. Taktiež sa pri nej nezaobídete bez prác spojených s ukladaním dreva či dohľadom nad ohňom. Určite si však užijete nezabudnuteľnú atmosféru so zvukom praskajúceho dreva.

Na ohriatie vody obvykle treba jeden balík drevených brikiet alebo 1 – 1,5 koša suchého dreva. Výsledné množstvo sa však môže líšiť v závislosti od kvality dreva a teploty vody i vzduchu.

Vírivka z piecka na drevo​

Záhradná kaďa na plyn

Mnohí určite ocenia pohodlné a rýchle plynové ohrievanie vody. K plynovej piecke stačí pripevniť bežnú plynovú fľašu. Takáto plynová piecka ohrieva vodu rýchlosťou 15 °C za hodinu.

Tak ako v prvom prípade, aj kaďa na plyn je vhodným riešením na víkendový relax s výmenou vody každé dva dni. Pri takomto používaní plynová fľaša vydrží približne na tri víkendy.

Používanie je pohodlnejšie ako v prípade dreva. Plynová piecka totiž funguje bez obsluhy, netreba ju strážiť či prikladať palivo. Voda vo vírivke sa ohreje vždy len na nastavenú teplotu – ani viac, ani menej.

Pri výbere plynovej piecky si dajte pozor, aby mala príslušné bezpečnostné osvedčenie CE.

vírivka z piecka na plyn

Záhradná kaďa s elektrickým ohrevom

Ak chcete mať vírivku pripravenú na použitie takmer neustále, najvhodnejším riešením je kaďa s elektrickým ohrevom. Je výbornou voľbou aj pre penzióny, hotely či wellness štúdiá.

Zohriatie vody prvýkrát trvá výrazne dlhšie, až 12 – 15 hodín. Potom sa však teplota vody neustále udržiava vďaka termostatu. Vírivka je tak pripravená na kúpanie kedykoľvek. Výhodou je, že vodu stačí meniť každých 6 – 8 týždňov, pretože elektrická pec je pripojená k vodnému čerpadlu i filtru.

Denné náklady na udržiavanie vody teplej na 37 °C nezodpovedajú ani hodnote jedného eura.

Bojler na elektrinu

Jedna kaďa, dve pece

Najnovšie technológie priniesli aj zaujímavú možnosť do vírivky zabudovať dve pece. Takéto hybridné riešenie kombinuje výhody oboch ohrievačov. Piecka na drevo alebo plyn rýchlo zohreje vodu a elektrická pec zase udržiava správnu teplotu bez údržby a za nízke náklady.

Spojenie elektrická pec a piecka na drevo je vhodným riešením pre tých, ktorí chcú mať vírivku neustále pripravenú na kúpanie, no zároveň vedia oceniť príjemnú atmosféru, ktorú vytvára vykurovanie drevom.

Čo si pripraviť pred montážou?

Ak plánujete záhradnú kaďu umiestniť na terase, nezabudnite vziať do úvahy nosnosť konštrukcie. Kaďa s vodou a kúpajúcimi sa môže totiž vážiť aj 1800 kg, čo rozhodne nie je zanedbateľná váha.

Okrem toho je potrebné zabezpečiť aj vhodné miesto a ďalšie dôležité detaily.

Najlepšie miesto na kúpanie

Drevená kaďa či vírivka potrebuje aj správne umiestnenie. Uložte ju preto na stabilný rovný povrch tak, aby ste sa vyhli kolísaniu pri používaní, nieto ešte mimo toho. Kaďu určite nepokladajte priamo na zem, či už trávu alebo hlinu.

Aby sa zabránilo zničeniu vlhkosťou či inými poveternostnými podmienkami, pripravte pre kaďu vhodný podklad z drevenej konštrukcie, kameňa, paliet či dlažby. Nezabudnite zabezpečiť rovnaký podklad aj pre kachle a prípadné schodíky.

Záhrada Kaďa Balia Simple Gaz & Arctic​

Detaily podľa ohrevu

Ďalšie detaily, ktoré je potrebné vziať pri montáži do úvahy a vopred pripraviť, sa odvíjajú od toho, akým spôsobom budete vodu vo vírivke ohrievať.

Z dôvodu cirkulácie vody je dôležité umiestniť piecku na drevo 15 cm pod úrovňou kade. Vďaka tomu prebieha miešanie vody vďaka gravitácii aj bez prítomnosti miešadla.

Ak ste si vybrali kadu na ohrev elektrinou, nezabudnite si pripraviť elektrický kábel  230V v záhradnom štandarde. Je dôležité, aby inštaláciu vykonal elektrikár s príslušnými oprávneniami.

Ku kadi s plynovým ohrevom zase potrebujete 10 kg plynovú fľašu a ďalej napájanie 230V bežnou predlžovačkou alebo káblom v záhradnom štandarde na zapnutie ohrevu.

Vírivka plná vody

Nainštalovanú vírivku môžete naplniť napríklad záhradnou hadicou alebo akýmkoľvek iným spôsobom. V každom prípade je však dôležité dbať na to, aby sa voda nielen neznečistila, ale aby bola aj nezávadná.

Voda, ktorú použijete do vírivky alebo kade, nemusí spĺňať také hygienické štandardy ako v prípade pitnej vody. No rozhodne nesmie obsahovať mechanické či chemické nečistoty.

Pri napĺňaní vírivky vodou pamätajte na to, že po vstupe človeka do nej sa hladina vody zvýši. Preto vodu napustite približne do výšky siahajúcej približne 20 cm pod okraj.

Vodu v kadi či vírivke by ste mali meniť približne každých 6 – 8 týždňov. Všetko závisí od intenzity používania.

Ako čistiť vírivku?

Či už ste si vybrali do záhrady vírivku alebo kaďu, relax v nej si budete o to dlhšie užívať, o čo viac starostlivosti jej venujete. Základným pravidlom je udržiavanie čistoty vody a tým aj samotnej vírivky. Používajte podľa inštrukcií chemickú dezinfekciu a vodné filtre.

Čistotu vody udržiavajte nielen chémiou, ale aj vlastným prístupom. AK sa pred vstupom do vírivky osprchujete, voda vám vydrží čistá oveľa dlhšie. K tomu pridajte občasné dôkladné umytie dna aj stien vírivky, aby ste zabezpečili dokonalú čistotu.

Vírivka s plastovou vložkou sa čistí o niečo jednoduchšie, keďže sa netreba zaoberať rozoberaním lavíc. Práve na tie treba dbať v prípade víriviek s dreveným interiérom. Dodatočne ich rozoberte a dôkladne vyčistite.

Údržba vírivky

Po určitom čase treba myslieť nielen na čistotu vody vnútri kade, ale aj na čistotu cirkulačného okruhu. A to aj vtedy, ak vírivku udržiavame v čistote. V cirkulačnom okruhu sa totiž usádzajú organické aj anorganické nečistoty.

Tento systém síce nevidíme, keďže sa nachádza pod plášťom vírivky, no zato rozhodne uvidíte jeho zanedbanú starostlivosť na kvalite vody. Najlepšie je pustiť sa do toho pri vypúšťaní vody z vírivky.

Vtedy môžete špeciálnu chémiu určenú na čistenie rozvodov dať priamo do vody vo vírivke a zapnúť všetky obehové čerpadlá. Za dvadsať minút sa tak prepláchne celý systém. Vodu môžete vypustiť a následne vyčistiť steny i dno.

Ako vidíte, čistenie záhradnej jacuzzi nie je zložitou záležitosťou, len to netreba zanedbať. Určite sa pri čistení vyhnite bežným čistiacim prostriedkom kvôli penivosti. Siahnite radšej po prípravkoch určených pre údržbu bazénov a víriviek.

Koľko ľudí sa zmestí do kade?

Výber tej správnej záhradnej kade sa odvíja ja od toho, koľko ľudí sa v nej plánuje kúpať. Vo všeobecnosti totiž platí, že čím väčšia kaďa, tým väčší objem vody do nej treba. Z toho vyplýva aj vyššia cena za ohrev vody.

Ak potrebujete mať kaďu pre niekoľko osôb, vyberte si model pre 6 alebo 8 osôb, ktorý má priemer 150 – 180 cm. Takéto kade sú vhodné na relax vo väčšom kruhu rodiny či priateľov. Často sa vyberajú aj do rôznych typov rekreačných stredísk.

Pre dvojicu je lepším riešením napríklad drevená vaňa pre dvoch, ktorá spotrebuje menej vody. Pre porovnanie veľké kade potrebujú až štvornásobne väčší objem vody. S tým sa spája aj kratšia doba ohrevu vody (1 – 2 hodiny) a celkovo jednoduchšia údržba.

Kaďa SIMPLE Gaz na terase

Cena vs. kvalita

Cena je pri výbere často jedným z najdôležitejších faktorov, nemalo by to byť však na úkor kvality. Kvalita materiálu či prevedenia vírivky má totiž vplyv na jej životnosť i pohodlie pri používaní.

Preto máme v ponuke záhradné kade z termálneho dreva, ktoré je stabilné a odolné voči hubám a plesniam. Bez ohľadu na podmienky, akým je vystavená, ostáva kaďa funkčná mnoho rokov. Priemerná životnosť našich záhradných kadí je až 20 rokov. Bežné drevo začne postupne hniť a v zlých podmienkach sa objavuje pleseň.

A teraz, ak ste sa dočítali až sem, by ste už mali mať prehľad o tom, na čo pri výbere treba dávať pozor, a tiež poznať svoje možnosti. Ak si však stále nie ste istý, pokojne nás kontaktujte. Vždy vám radi pomôžeme.